Kočičky a kocourci

25. srpna 2010 v 20:43 | lízátko11

Kočičí předení:

Předení je kočičí hlasový projev, který patří pravděpodobně k nejznámějším a milovníka koček zcela jistě potěší ze všeho nejvíc. Má se za to, že vyjadřuje hlubokou spokojenost a lidem připadá předení uklidňující a příjemné. Spokojené kočky samozřejmě předou, ale v žádném případě nejde o jedinou příčinu tohoto typického kočičího chování. Stejně tak předou kočky, které jsou poraněné a trpí velkými bolestmi, nebo ty,které jsou zesláblé ,či dokonce umírají.Podle jedné teorie, která se snaží rozmanité využití tohoto hlasového projevu v kočičí komunikaci vysvětlit, jde o přátelský signál, kterým kočka buď naznačuje, že potřebuje pomoc a je ochotná ji přijmout, nebo projevuje spokojenost s okolním světem. Předení se poprvé objevuje již u koťat starých teprve několik dní a signalizuje matce, že je všechno v pořádku. Matka naopak přede proto, aby zvýšila jejich pocit bezpečí a sdělila jim, že je dobře!!! =)))
Předení je pozoruhodné nejen tím, že jím kočky sdělují různé věci, ale také tím, že je můžou vydávat velice dlouhou dobu. Kočka dokáže příst nesmírně dlouho, aniž změní sílu nebo rytmus zvuku, může se při něm nadechovat a vydechovat a dokonce může mít zavřenou tlamičku. Toto obousměrné předení pozorujeme pouze u koček domácích. Velké kočkovité šelmy, jako třeba tygr, dokážou příst pouze při výdechu.
Předení je v každém případě fascinující metodou komunikace, ale přestože je snadno poznáme, stále ještě nevíme, jak přesně vzniká. Odborníci je nejčastěji vysvětlují tak, že vzniká vibrací nepravých hlasivek, což jsou dva přehyby membrány umístěné za pravými hlasivkami v hrtanu. Někteří však s touto teorií nesouhlasí a tvrdí, že předení vytvářejí fázově posunuté stahy hrtanu a bránice. Třetí teorie hovoří o turbulenci v krevním oběhu hlavní cévy- duté žíly, kterou se vrací krev k srdci.
Ať už je pravdivé jakékoli vysvětlení, jedno je jisté - předení, které nám připadá tak uklidňující, je rysem kočičího chování, které vyžaduje další výzkum.
S laskavým svolením
 naladěná a vstřícná.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama